Είναι απολύτως απαραίτητο να προστατέψουμε τα σκυλιά μας από τσιμπούρια, ψύλλους, σκνίπες και κουνούπια. Η Ερλιχίωση, η Λεϊσμανίωση (καλα-αζάρ) και η Διροφιλλαρίωση είναι μερικά από τα σοβαρά νοσήματα που μεταδίδουν στο σκύλο μας.
Τα ακόλουθα είναι αναγκαία για να πετύχουμε υψηλό ποσοστό κάλυψης:
- αντιπαρασιτικό περιλαίμιο, το αλλάζουμε κάθε 3 μήνες (ακόμα και εκείνα που στη συσκευασία τους λένε άλλη διάρκεια), πρέπει να εφαρμόζει καλά (όχι χαλαρό), πρέπει να κόβουμε αυτό που περισσεύει ώστε ο σκύλος να μην έχει τη δυνατότητα να το φάει, καλό είναι να μη βρέχεται (καταλληλότερα και ποιοτικότερα : Scalibor, Kiltix, Seresto)
- αμπούλα στον αυχένα κάθε 1,5 μήνα, όλο το χρόνο, κάθε 1 μήνα από Μάιο έως και Οκτώβριο. Δύο ημέρες πριν και μετά την εφαρμογή της δεν κάνουμε μπάνιο το ζώο. (καταλληλότερες και ποιοτικότερες (Fronline, Advantix)
- spray με σιτρονέλλα κάθε βράδυ, πίσω από τα αυτιά του ζώου. Είναι πολύ αποτελεσματικό για την απώθηση της σκνίπας και του κουνουπιού.
![Share on Facebook Facebook](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/twitter.png)
![Share on Google+ google_plus](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/google_plus.png)
![Share on Reddit reddit](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/reddit.png)
![Pin it with Pinterest pinterest](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/pinterest.png)
![Share on Linkedin linkedin](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/linkedin.png)
![Share by email mail](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/24x24/mail.png)
![Share on Facebook Facebook](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/twitter.png)
![Share on Google+ google_plus](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/google_plus.png)
![Share on Reddit reddit](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/reddit.png)
![Pin it with Pinterest pinterest](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/pinterest.png)
![Share on Linkedin linkedin](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/linkedin.png)
![Share by email mail](http://www.scars.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/mail.png)